Twoja przeglądarka jest stara i nie obsługuje tej strony w poprawnym formacie.
Proszę zaktualizować przegladarkę do nowszej wersji lub wybrać inną z listy poniżej.

FierFox Google Chrome Opera Internet Explorera Safari
Facebook
Youtube
~ Najlepsza woda siarczkowa na świecie ~
~ Prywatne Uzdrowisko z 180 letnią tradycją ~
~ Prywatny, ponad 100-letni Park Zdrojowy ~
Willa "Prus"
~ JEDYNA woda siarczkowa PRZEBADANA KLINICZNIE
(udokumentowane działanie lecznicze) ~
~ Zapraszają właściciele M.Cz. Sztuk ~
Uzdrowisko Solec-Zdrój

“Ruch to zdrowie” - to hasło towarzyszy społeczeństwu już od kilkudziesięciu lat. Trudno się z tym nie zgodzić, biorąc pod uwagę to, że w trakcie spaceru, grania w piłkę czy biegania uaktywnia się mięśnie i stawy do pracy. Zdają sobie z tego sprawę również rehabilitanci, którzy do kuracji włączają różnego rodzaju ćwiczenia w postaci gimnastyki. Kinezyterapia jest podstawą w przypadku zabiegów kuracjuszy.

Rodzaje ćwiczeń w kinezyterapii

W zależności od schorzeń rehabilitanci mogą wykonywać ćwiczenia bierne, czynno-bierne (specjalne) oraz czynne. W pierwszym przypadku głównym zadaniem jest rozciąganie tkanek okołokostnych. Ruch wykonuje głównie fizjoterapeuta, który w odpowiedni sposób przesuwa daną część ciała. Metoda czynno-bierna w kinezyterapii polega na tym, aby kuracjusz rozluźnił mięśnie, a rehabilitant wykonał ćwiczenie. W ostatnim przypadku to pacjent sam wykonuje ruch pod nadzorem. Ćwiczenia te mogą być związane z wykorzystaniem podwieszek czy różnych przyrządów. Oprócz tego to także nauka chodu, pionizacja, a także... Nordic walking.

Kinezyterapia w uzdrowisku

Oprócz wcześniej wspomnianego Nordic walking w ramach usług uzdrowiska wykonywana jest kinezyterapia zarówno indywidualna, jak i zespołowa. Rehabilitanci znają również:

  • Metodę PNF – PNF, czyli Proprioceptive Neuromuscular Facilitation (Proprioceptywne Nerwowo-Mięśniowe Torowanie). Głównym założeniem jest praca nad utraconymi podstawowymi czynnościami takimi, jak podnoszenie różnych przedmiotów, siadanie, przełykanie. Wykorzystuje się zdrowe części ciała, aby mogły pobudzić chore regiony,
  • Metodę McKenziego - mającą na celu utrzymywanie przez kuracjusza odpowiedniej postawy w trakcie wykonywanych czynności. Niezwykle istotne jest odpowiednia diagnoza, a także klasyfikacja, dlatego w tym celu zbiera się dokładny wywiad z pacjentem. Po ustaleniu ćwiczeń, kuracjusz sam może je wykonywać we własnym domu.
  • Ćwiczenia w odciążeniu (UGUL) - UGUL, czyli Uniwersalny Gabinet Usprawniania Leczniczego. Kuracjusz sam może wykonywać ćwiczenia, a dana część ciała zostaje odciążona poprzez m.in. wodę, rolki czy też inne powierzchnie poślizgowe.