Twoja przeglądarka jest stara i nie obsługuje tej strony w poprawnym formacie.
Proszę zaktualizować przegladarkę do nowszej wersji lub wybrać inną z listy poniżej.

FierFox Google Chrome Opera Internet Explorera Safari
Facebook
Youtube
-->
~ Wznowienie działalności leczniczej 21.03.2022 ~
~ Najlepsza woda siarczkowa na świecie ~
~ Prywatne Uzdrowisko z 180 letnią tradycją ~
~ Prywatny, ponad 100-letni Park Zdrojowy ~
Willa "Prus"
~ JEDYNA woda siarczkowa PRZEBADANA KLINICZNIE
(udokumentowane działanie lecznicze) ~
~ Zapraszają właściciele M.Cz. Sztuk ~
Uzdrowisko Solec-Zdrój

Wiele współczesnych rozwiązań swój początek miało w czasach starożytnych czy to u Egipcjan lub Rzymian, czy u Chińczyków i Japończyków. Nie inaczej było w przypadku hydroterapii. Choć średniowiecze zapomniało o niej całkowicie, to już w kolejnej epoce była szeroko stosowana w przypadku relaksu czy też różnych schorzeń. Dlatego też jest częścią zabiegów sanatoryjnych w Solcu Zdroju.

Hydroterapia – rodzaje wykonywanych zabiegów

W naszym uzdrowisku w ramach hydroterapii wykonywane są masaże:

  • Podwodne - siedząc w dużej wannie, kierowany jest na konkretne miejsce strumień wody pod ciśnieniem. Skutkuje to m.in. rozluźnieniem mięśni. Tę metodę stosuje się w różnego rodzaju dyskopatiach, stanach pourazowych czy chorobie Bechterewa.
  • Wirowe całkowite - w tym przypadku zabieg wykonuje się w specjalnych wannach, które zostały wypełnione wodą. Z niej tworzony jest wir za pomocą specjalnych dysz. Trwa on maksymalnie koło 30 minut w temperaturze od 32 stopni do 38. W zależności od przypadku może ona ulegać zmianie.
  • Wirowe kończyn górnych i dolnych – ten zabieg wygląda podobnie do masażu wirowego całkowitego. Różnicą jest korzystanie z wanienki i umieszczeniu w niej kontuzjowanej czy też bolącej kończyny. Wykorzystywany w przypadkach rehabilitacji skręceń, schorzeń nerwów obwodowych czy chorób reumatycznych.
  • Bicze szkockie – to stymulacja ciała dzięki użyciu strumieni wody o zróżnicowanej temperaturze, a także i ciśnieniu. Zabieg hydroterapii trwa około 5 minut, jednak jest intensywny ze względu na zmienność ciśnienia. Wskazaniem do stosowania go są m.in. otyłość, zaburzenia krążenia oraz rwa kulszowa. Posiada on wiele przeciwwskazań takich, jak np. choroby serca, stany zapalne, żylaki, hemofilia, wątła budowa ciała czy skłonność do tworzenia się krwiaków.

Konsultacja z lekarzem w sprawie stosowania hydroterapii

Należy pamiętać, by skonsultować się z lekarzem w celu omówienia każdego z tych zabiegów i stosować się ściśle do jego zaleceń. Nieodpowiednio dobrana forma rehabilitacji może przyczynić się do pogorszenia stanu schorzenia lub do powstania nowych.

“Ruch to zdrowie” - to hasło towarzyszy społeczeństwu już od kilkudziesięciu lat. Trudno się z tym nie zgodzić, biorąc pod uwagę to, że w trakcie spaceru, grania w piłkę czy biegania uaktywnia się mięśnie i stawy do pracy. Zdają sobie z tego sprawę również rehabilitanci, którzy do kuracji włączają różnego rodzaju ćwiczenia w postaci gimnastyki. Kinezyterapia jest podstawą w przypadku zabiegów kuracjuszy.

Rodzaje ćwiczeń w kinezyterapii

W zależności od schorzeń rehabilitanci mogą wykonywać ćwiczenia bierne, czynno-bierne (specjalne) oraz czynne. W pierwszym przypadku głównym zadaniem jest rozciąganie tkanek okołokostnych. Ruch wykonuje głównie fizjoterapeuta, który w odpowiedni sposób przesuwa daną część ciała. Metoda czynno-bierna w kinezyterapii polega na tym, aby kuracjusz rozluźnił mięśnie, a rehabilitant wykonał ćwiczenie. W ostatnim przypadku to pacjent sam wykonuje ruch pod nadzorem. Ćwiczenia te mogą być związane z wykorzystaniem podwieszek czy różnych przyrządów. Oprócz tego to także nauka chodu, pionizacja, a także... Nordic walking.

Kinezyterapia w uzdrowisku

Oprócz wcześniej wspomnianego Nordic walking w ramach usług uzdrowiska wykonywana jest kinezyterapia zarówno indywidualna, jak i zespołowa. Rehabilitanci znają również:

  • Metodę PNF – PNF, czyli Proprioceptive Neuromuscular Facilitation (Proprioceptywne Nerwowo-Mięśniowe Torowanie). Głównym założeniem jest praca nad utraconymi podstawowymi czynnościami takimi, jak podnoszenie różnych przedmiotów, siadanie, przełykanie. Wykorzystuje się zdrowe części ciała, aby mogły pobudzić chore regiony,
  • Metodę McKenziego - mającą na celu utrzymywanie przez kuracjusza odpowiedniej postawy w trakcie wykonywanych czynności. Niezwykle istotne jest odpowiednia diagnoza, a także klasyfikacja, dlatego w tym celu zbiera się dokładny wywiad z pacjentem. Po ustaleniu ćwiczeń, kuracjusz sam może je wykonywać we własnym domu.
  • Ćwiczenia w odciążeniu (UGUL) - UGUL, czyli Uniwersalny Gabinet Usprawniania Leczniczego. Kuracjusz sam może wykonywać ćwiczenia, a dana część ciała zostaje odciążona poprzez m.in. wodę, rolki czy też inne powierzchnie poślizgowe.

Oprócz zabiegów z wykorzystaniem wody czy też ćwiczeń w naszym uzdrowisku w Solcu Zdroju przewidziano również i takie metody, które wykorzystują m.in. światło, magnetyzm, prąd elektryczny czy też niskie temperatury. Ich głównym zadaniem jest uaktywnienie różnych procesów biologicznych zachodzących w tkankach. Najczęściej fizykoterapię stosuje się po urazach związanych zarówno z aktywnością fizyczną, jak i z pracą w pozycji siedzącej i nieruchliwością stawów.

Fizykoterapia – co wchodzi w jej skład?

Wśród zabiegów wykonywanych w naszym uzdrowisku znalazły się:

- Elektroterapia – dziedzina, która zajmuje się objawami schorzenia, wykorzystująca różnego rodzaju prądy zarówno stałe, jak i modulowane czy impulsowe zazwyczaj o małej lub też średniej częstotliwości. Wykonywana jest m.in. galwanizacja, jontoforeza czy elektrostymulacja mięśni lub nerwów.

- Magnetoterapia – w procesie rehabilitacji kuracjusza wykorzystuje się zmienne pole magnetyczne. Częstotliwości nie przekraczają 100 Hz. Stosowana jest przy stanach zapalnych stawów czy schorzeniach skóry. Nie powinny poddawać się tym zabiegom kobiety w ciąży, osoby z nowotworami czy zaawansowanymi infekcjami.

- Światłolecznictwo - są to zabiegi wykorzystujące promieniowanie – widzialne, podczerwone czy też nadfioletowe (UV). Można skorzystać z naturalnych źródeł światła (słońce) oraz ze sztucznych (lampy, maszyny). Należy uważać na ewentualne oparzenia czy też zaburzenia czynnościowe. Warto pamiętać o ochronie oczu, by nie doszło do ewentualnych urazów.

- Ultradźwięki - to głęboki mikromasaż tkanek ludzkich, a także efekt cieplny, rozgrzewający. Wykorzystywane są przy chorobach zwyrodnieniowych, ostrodze piętowej czy też w przypadku blizn lub krwiaków. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu będą m.in. ciąża, rak, stany zapalne naskórka, rozrusznik serca czy osteoporoza.

Wyżej wymienione zabiegi powinny być wykonywane w kilkunastu seriach.


Należy pamiętać, aby decyzja o przystąpieniu do fizykoterapii było skonsultowane z lekarzem. Nieodpowiednia forma rehabilitacji może przyczynić się do pogorszenia stanu danego schorzenia.

W ramach wykonywanych przez uzdrowisko usług istnieje możliwość s korzystania z m.in. kąpieli w różnego rodzaju naturalnych cieczach. Ze względu na to często balneoterapia jest mylona z hydroterapią. Jaka jest główna różnica między nimi? W przypadku drugiego typu zabiegi wykonywane są zarówno w SPA, jak i w różnych placówkach medycznych. Natomiast pierwsza z wymienionych usług dotyczy tylko uzdrowisk, gdzie wykorzystywane są naturalne surowce.

Jakie właściwości powinny mieć wykorzystywane naturalne surowce?

Wody mineralne, siarczkowe, gazy czy też różnego rodzaju borowiny – w dużym skrócie to właśnie nimi posługują się pracownicy uzdrowisk w ramach balneoterapii. To, co wyróżnia te substancje to fakt, że muszą być one wolne od jakichkolwiek zanieczyszczeń chemicznych, a także mikrobiologicznych. Przed przystąpieniem do wykonania zabiegów sprawdzany jest stopień mineralizacji wody, a także jej temperatura, która zależna jest od danej usługi. Ważne jest, aby przed skorzystaniem z borowiny czy też kąpieli, zbadać, ile i jak często można korzystać z tego typu metod.

Wskazania i przeciwwskazania do stosowania balneoterapii

W zależności od rodzaju kąpieli mogą z nich skorzystać osoby borykające się z problemami skórnymi, kostnymi czy też przeciążeniowymi, jednak należy pamiętać o tym, by wszystkie zabiegi sanatoryjne były uzgodnione z lekarzem.

Balneoterapia nie jest przeznaczona dla tych, którzy m.in. posiadają otwarte rany, liszaj rumieniowaty, nowotwór czy też hemofilię. Co więcej, nie powinny z nich korzystać kobiety w ciąży czy też te, będące w trakcie menstruacji. To samo dotyczy osób, mających różnego rodzaju implanty (nie licząc stomatologicznych).

Należy zachować szczególną ostrożność w momencie, kiedy niedawno wykonywany był zabieg operacyjny lub też doszło do poważnego urazu stawowego. Podobnie w przypadku stosowania gorsetu ortopedycznego, wózka inwalidzkiego, a nawet i ortezy.

Wykonywane zabiegi

W ramach usług naszego uzdrowiska wykonywane są m.in. inhalacje solankowe, zawijania borowinowe, kąpiele kwasowęglowe czy też jonoforeza siarczkowa i borowinowa. Co więcej, znalazła się tutaj również ultrafonoforeza czy też kąpiel czterokomorowa.