Twoja przeglądarka jest stara i nie obsługuje tej strony w poprawnym formacie.
Proszę zaktualizować przegladarkę do nowszej wersji lub wybrać inną z listy poniżej.

FierFox Google Chrome Opera Internet Explorera Safari
Facebook
Youtube
~ Najlepsza woda siarczkowa na świecie ~
~ Prywatne Uzdrowisko z ponad 175 letnią tradycją ~
~ PRYWATNY piękny Park Zdrojowy ~
Willa "Prus"
~ JEDYNA woda siarczkowa PRZEBADANA KLINICZNIE
(udokumentowane działanie lecznicze) ~
~ Zapraszają właściciele M.Cz Sztuk ~
Uzdrowisko Solec-Zdrój

Obiekty naszego Uzdrowiska znajdują się na terenie pięknego, zabytkowego Parku Zdrojowego, który zajmuje obszar 13,6 ha. Park został założony w latach 1905-1910, natomiast w latach 1987-1988 poddano go gruntownej konserwacji. Możemy podziwiać w nim wiele ciekawych okazów drzew i krzewów; obok popularnych świerków, topoli i brzóz pojawiają się sosna wejmutka, katalpa, kłęk kanadyjski, magnolia, tamaryszek, platan, stare egzemplarze lipy szerokolistnej oraz przepiękne modrzewie. Przez park przepływa rzeka Rzoska, która wypływa ze stawu w pobliskiej wsi Gadawie. Wijąca się wśród zieleni rzeka jest idealnym uzupełnieniem cudownego krajobrazu, jaki rozciąga się na terenie całego Parku Zdrojowego. Niezapomniane widoki, bliski kontakt z naturą, cisza i nieustający śpiew ptaków sprawiają, że park jest nieustannie odwiedzany przez naszych kuracjuszy, którzy spacerując odpoczywają i podziwiają piękno soleckiej natury.

Park Zdrojowy

Biuro Obsługi Klienta - pawilon parkowy, wzniesiony w 1910 roku, zaprojektowany przez architekta J. Heuricha. Pierwotnie mieściła się tu portiernia oraz fryzjernia. Budynek zachował dawny wygląd architektoniczny.

Willa

Willa „Prus" - budynek zaprojektowany przez architekta J. Heuricha, wzniesiony po 1910 roku. Nazwa obiektu bierze źródło z herbu rodowego rodziny Daniewskich - "Prus II". Pierwotnie Willa służyła jako rezydencja rodziny inż. Romualda Daniewskiego. Pokoje na piętrze wykorzystywane były jako pokoje gościnne dla ważnych Gości Uzdrowiska w okresach kuracyjnych. W czasie wojny mieściło się tu dowództwo odcinka frontu, gdyż w sierpniu 1944 roku budynkiem zawładnęli Niemcy. Po zakończeniu wojny nie naruszone skrzydło zniszczonego budynku służyło nadal dawnym właścicielom, aż do upaństwowienia zakładu. Po odbudowie obiekt przeznaczono na kwaterowanie Kuracjuszy oraz pracowników zakładu i taką funkcję pełni Willa „Prus" do dziś.

Willa „Prus"

Sanatorium „Świt" (dawniej „Hotel") – zbudowany w obecnym kształcie w 1918 roku. Obiekt mieścił obszerną salę teatralną i balową, salę restauracyjną i dancingową z zapleczem kuchennym, czytelnię, bilard i 24 pokoje dla kuracjuszy. Czas II wojny światowej był okresem postępującej dewastacji budynku, jego wyposażenia i mebli. W budynku kwaterowali Niemcy, mieścił się tu również zorganizowany przez okupantów Baudienst, a po wojnie „Hotel" zamieniono na magazyn materiałów sypkich. Gdy w II połowie XX wieku Uzdrowisko zostało przejęte przez zarząd Uzdrowiska Busko-Zdrój nastąpiła przebudowa budynku w kierunku zwiększenia części hotelowej, gabinetów lekarskich, pomieszczeń administracyjnych. Wybudowano wtedy ogólną stołówkę i salę użytkowaną jako miejsce ogólnych spotkań kuracjuszy i systematycznie odbywających się wieczorków tanecznych.

Sanatorium „Świt"

Sanatorium „Jasna" - budynek powstał ok. 1910 roku według projektu architekta J. Heuricha. Do połowy XX wieku funkcjonował pod nazwą "Pensjonat" i pełnił rolę hotelu dla Kuracjuszy. Obecnie budynek pełni taką samą funkcję, jest to jeden z obiektów hotelowych Uzdrowiska Solec Zdrój Sp. z o.o.

Sanatorium „Jasna"

Łazienki – pierwsze drewniane Łazienki powstały w 1836 roku z inicjatywy ówczesnego właściciela Solca – hrabiego Karola Godeffroy. W 1900 roku pożar zniszczył Łazienki, które wkrótce odbudowano w modnym wówczas stylu zakopiańskim. W 1921 roku miał miejsce kolejny, gwałtowny pożar, który strawił obiekt. Budynek w obecnym kształcie powstał w latach 1922-1926 i utrzymany jest w stylu klasycystycznym. Odbudowę zniszczeń i modernizację Zakładu prowadził inż. Romuald Daniewski, we współpracy z architektem J. Heurichem.

Łazienki

Willa „Irena" - obiekt zaprojektowany przez architekta J. Heuricha, wybudowany w 1911 roku. Nazwa budynku pochodzi od imienia żony Włodzimierza Daniewskiego - lekarza zakładowego, współwłaściciela i dyrektora Uzdrowiska Solec-Zdrój. Willa była i jest nadal siedzibą rodzinną państwa Daniewskich i Dzianottów. Architektoniczny wystrój budynku przetrwał wojenne kataklizmy bez większego uszczerbku. Przebudowa dotknęła jedynie wnętrze, które uległo znacznej dewastacji, gdy budynek służył przez szereg lat przyrodolecznictwu. Wraz z „Ireną" przetrwała piękna, sięgająca ponad dach budynku magnolia, która stała się obecnie najbardziej znanym symbolem Solca-Zdroju.

Willa „Irena"

Fizykoterapia - budynek powstał w II połowie XX wieku. Wykonywane są tutaj zabiegi kinezyterapii, masaże oraz pełna gama zabiegów z zakresu elektroterapii, magnetoterapii, światłolecznictwa i peloidoterapii.

Fizykoterapia